اسید سیتریک

اسید سیتریک  Citric acid یا همان جوهر لیمو با  فرمول شیمیایی C6H8O7  یکی از اسیدهای آلی ضعیف است که در لیموترش و پرتقال وجود دارد.

یکی از عمده ترین کشورهای تولید کننده اسید سیتریک کشور چین می باشد .اسید سیتریک در صنایع نوشابه ، آبمیوه ، آرایشی و بهداشتی و داروئی به کار برده می شود و علاوه بر طعم دهندگی باعث تنظیم PH نیز می شود

جوهر لیمو یا اسید سیتریک به ‌صورت متبلور، درشت، بی‌رنگ، غیر شفاف، بی بو، ترش مزه و مطبوع است. این اسید بدون آب در 15 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. اسید سیتریک متبلور را بدون فساد به‌سهولت می‌توان نگهداری کرد. این اسید کاربردهای فراوانی دارد، مخصوصاً در رنگرزی الیاف با ترکیب قرمزدانه از آن استفاده می‌کنند.

همانطور که گفته شد اسید سیتریک موارد مصرف بسیاری دارد و در تعداد زیادی از صنایع  از اسید سیتریک یا جوهر لیمو در مصارف مختلف و با اهداف متفاوت استفاده میشود.

شرکت بازرگانی پرشین شوگر با چهارده سال سابقه در قالب وبسایت صنایع قند و شکر و صنایع وابسته افتخار دارد با عرضه بهترین نوع اسید سیتریک داخلی تولید مجموعه کشت و صنعت جوین و شکر برندهای معروف تولید داخل مانند شکر جوین،شکر شیروان،شکر هفت تپه،شکر شیرین، و مرغوبترین استویا و شکر قهوه ای موجود در بازار در خدمت خریداران باشد.

جهت سفارش اسید سیتریک،شکر سفید،شکر قهوه ای،استویا،تفاله و ملاس چغندر قند با ما تماس بگیرید.

 

اسیدیته اسید سیتریک ناشی از وجود سه گروه کربوکسی می‌باشد که می‌توانند پروتون از دست دهند.  اسید سیتریک به نام سیترات معروف است. سیتراتها بافرهای خوبی برای کنترل PH محلولهای اسیدی هستند. یون سیترات با بسیاری از فلزات نمک سیترات ایجاد می‌کند که مهمترین آن سیترات کلسیم (جوهر لیمو) می‌باشد که برای نگهداری غذا از فساد و خوش طعم کردن آن بکار می‌رود. یون سیترات می‌تواند با فلزات ترکیبات کی لیتی ایجاد کند.

در دمای اتاق اسید سیتریک ، یک پودر کریستالی سفید می‌باشد که می‌تواند به دو فرم بی آب و یا یک آبه وجود داشته باشد. فرم بی آب از کریستالیزه شدن اسید سیتریک در آب گرم ایجاد می‌شود در حالی که فرم یک آب از تبلور آن در آب سرد ایجاد می‌شود. فرم یک آبه با حرارت دادن در 47 درجه سانتیگراد به فرم بی آب تبدیل می‌شود. اسید سیتریک در حرارت بالای 175 درجه تجزیه شده و CO2 و آب آزاد می‌کند.

اسید سیتریک عمدتا به عنوان ماده محافظ مواد غذایی و چاشنی غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمکهای سیترات با فلزات گوناگون در افراد مریض به عنوان کمکهای غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از خواص بافری سیتراتها در کنترل PH در مواد تمیز کننده خانگی استفاده می شود. اسید سیتریک به دلیل توانایی تشکیل کیلیت با فلزات در ترکیب شوینده‌ها استفاده می‌شود. این ماده با ترکیب شدن با یونهای فلزی مانع مزاحمت آنها در ترکیب با اجزا تمیز کننده شوینده‌ها می‌شود. اسید سیتریک در داروسازی هم کاربرد دارد و به عنوان ماده‌ای بی‌خطر برای مصرف در غذاها شناخته شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی:اسید سیتریک،شکر،جوهر لیمو،خرید و فروش شکر،فروش اعتباری و نقدی ،باشگاه مشتریان،ارسال شکر و اسید سیتریک و استویا به سراسر ایران،خرید اسید سیتریک،فروش اسید سیتریک