سال مالی کارخانجات قند و چند نکته در بورس اوراق بهادار

 

بازدید کنندگان گرامی در این سایت فرض یر این است که کاربران محترم با اصول اولیه بورس آشنایی داشته از قوانین و مقررات حاکم بر آن آگاه میباشند .

درصورت تمایل به کسب آگاهی از روشهای معامله در بورس و مواردی از این دست سایتها و مراکز آموزشی قدرتمندی که زیر نظر سازمان بورس کشور نیز میباشند و دارای تاییدیه های لازم نیز هستند پیشنهاد میگردد. به زودی در همین سایت برای شما چند نمونه از این مراکز آموزشی و همچنین کارگزاریهای معتبر بورس را معرفی خواهیم نمود.

لکن مطالبی کاملا مقدماتی که میتواند برای علاقمندان به سهام کارخانجات شکر و تولید قند مفید باشد در ادامه آمده است . نظرات خود را از طریق همین صفحه با ما در میان بگذارید.

منظور از سال مالی در کارخانجات شکر چیست و در پایان سال مالی چه مواردی استخراج میگردد؟

منظور از سال مالی، دوره یک ساله ای است که مبنای محاسبه سود و زیان و سایر گزارش های مالی شرکت می باشد. سال مالی در بسیاری از شرکت ها، از ابتدای فروردین تا پایان اسفند است، اما برخی از شرکت ها، براساس نوع فعالیت خود، سال مالی خود را زمان دیگری، مثلا از ابتدای مهر تا پایان شهریور سال بعد، تعیین می کنند. در پایان سال مالی، مجمع سالیانه شرکت برگزار و عملکرد هیئت مدیره در طول سال مالـی، مورد ارزیابی سهامداران قرار می گیرد. هیئت مدیره شرکت موظف است حداکثر ظرف مدت 4 ماه پس از پایان سال مالی شرکت، مجمع عادی سالیانـه را برگزار کند.

شرکتهای شکر یا قندیهایی که سال مالی آنان به پایا ن شهریور منتهی میگرددکدام شرکتها هستند؟

1-شکر شاهرود

شرکت شکر شاهرود، یکی از قدیمی ‌ترین شرکت ‌های تولید شکر از چغندر قند در ایران است که در سال 1337 تأسیس شده است. این شرکت که در حومه شهر شاهرود قرار دارد، دارای ظرفیت فرآوری 1,100 تن چغندر قند در روز است. این شرکت از سال 1375 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است و در حال حاضر بیش 52% سهام آن متعلق به شرکت صادراتی توسعه صنایع بهشهر زرین است.

از کل حجم ریالی فروش پیش بینی شده شرکت تقریبا 98 در مربوط به فروش شکر میباشد.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد شکر شاهرود به صفحه این کارخانه در همین سایت مراجعه فرمایید.

2-قند هگمتان(قهگمت)

ظرفیت اسمی تصفیه شکر سفید شرکت 500 تن در روز می باشد که شرکت پیش بینی نموده روزانه 535 تن شکر را تصفیه می کند !! همچنین ظرفیت اسمی چغندر مصرفی 3000 تن در روز می باشد که برنامه شرکت استفاده 2000 تن جغندر به صورت روزانه می باشد .

.از کل حجم ریالی فروش پیش بینی شده شرکت 98 درصد مربوط به فروش شکر می باشد
برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد قند هگمتان به صفحه قند هگمتان در همین سایت مراجعه فرمایید.
 
قند نیشابور(قنیشا) 
 

در اوایل بهمن ماه 1343 بانک صنعت ومعدن وسازمان برنامه و بودجه جهت احداث کارخانه قند نیشابور به ظرفیت 1000 تن اقدام و پروانه تاسیس آن از وزارت صنایع دریافت گردید . این کارخانه توسط شرکت استورک و رکسپور هلند تاسیس و به شماره 67 در تاریخ 31/05/1345 در اداره ثبت شرکت های نیشابور با سرمایه 22 میلیون تومان به ثبت رسید و با مصرف حدود 17 هزار تن چغندر و تولید 2000 تن شکر راه اندازی گردید . سال 1348 قرارداد توسعه کارخانه به 1500 تن چغندر در شبانه روز همراه با تأسیس تفاله خشک کنی 115 تنی در روز و قند گیری 70 تن در شبانه روز با مؤسسه استورک هلند منعقد گردیدکه این طرح در سال 1349 به مورد اجرا گذاشته شد . در سال 1384 در راستای توسعه کارخانه ،پروانه بهره برداری شرکت را به میزان مصرف 3000 تن چغندردر شبانه روز و همچنین تصفیه شکرخام به میزان 128800 تن در سال ارتقا یافت .

 

کارخانه قند نیشابور در کیلومتر 20 جاده قدیم شهرستان نیشابور به سبزوار در منطقه تخت جلگه واقع گردیده است . سهامدار اصلی قنیشا ، شرکت صادراتی توسعه صنایع بهشهر زرین می باشد که حدود 59 درصد سهام شرکت را در اختیار دارد .

 

از کل حجم ریالی فروش پیش بینی شده شرکت 84 درصد مربوط به فروش شکر می باشد . مابقی موارد شامل شکر حاصل از شکر خام،تصفیه شکر به صورت کارمزدی و تفاله چغندر و مواردی از این دست میباشد.

قند مرودشت(قمرو)

فعالیت اصلی شرکت تاسیس کارخانجات تولیدی به ویژه کارخانه تهیه مواد و علوفه از تفاله و ملاس چغندرقند است. شرکت قادر به انجام سایر فعالیت های فنی، بازرگانی و مهندسی مرتبط است.

از کل حجم ریالی فروش پیش بینی شده شرکت 58 درصد مربوط به فروش شکر می باشد 
برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه مربوط به قند مرودشت در همین سایت مراجعه فرمایید.
قند پیرانشهر:

شرکت فرآورده های غذایی و قند پیرانشهر (سهامی عام) در سال 1362 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و به ثبت رسیده است. در تاریخ 02/08/1375 به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ 02/11/1375 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه آن در شهرستان پیرانشهر و شعبات آن در شهرستان نقده، اشنویه، ارومیه و روستای لج مهاباد واقع است.

ظرفیت اسمی تولید شکر 49 هزار تن، تصفیه شکر خام 70 هزار تن تفاله خشک 21 هزار تن و الکل 3,600 هزار لیتر می باشد.

سهامداران شرکت عبارتند از: شرکت توسعه کشت و صنعت ملی 21%، شرکت سرمایه گذاری ملی ایران 4% ، شرکت پویا فراز کیش 1.6% و 42.2% از آن متعلق به 14 شخص حقیقی می باشد. همچنین سرمایه شرکت 14 میلیارد تومان است.

قند لرستان:

شرکت سهامی عام قند لرستان در سال 1345 با مشارکت بانک صنعت و معدن فعلی تاسیس و تحت شماره 156 اداره ثبت شهرستان بروجرد به ثبت رسیده است. سهام شرکت از اسفند ماه 1368 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده و با فروش تدریجی سهام بانک صنعت و معدن ( سهامدار عمده شرکت) از طریق بورس ، شرکت کلا  به بخش خصوصی منتقل گردیده است.

مرکز اصلی شرکت شهرستان بروجرد و کارخانه در شهر چالانچولان واقع گردیده است.

ظرفیت اسمی تولید شکر 26 هزار تن، تصفیه شکر خام 50 هزار تن تفاله خشک 12 هزار تن، تفاله تر 10 هزارتن و ملاس 10 هزار تن می باشد.

کل سهام شرکت متعلق به 4 شخص حقیقی می باشد. همچنین سرمایه شرکت دو میلیارد و چهار صد میلیون تومان است.

قند خوی:

 

شرکت سهامی عام شهد در سال 1345 توسط بخش خصوصی با هدف احداث کارخانه تولید شکر از چغندر تاسیس و در سال 1347 اولین بهره برداری کارخانه انجام گردیده است. شرکت تا تاریخ 3/9/70 توسط مدیران منتخب سازمان صنایع ملی ایران اداره شده واز تاریخ فوق مدیریت آن به صاحبان سهام واگذاروتوسط مدیران منتخب صاحبان سهام اداره می شود.

سهامداران شرکت عبارتند از: شرکت توسعه صنایع شهد آذربایجان 32.9%، شرکت قند ارومیه  23.8% ، و 20.4% از آن متعلق به 5 شخص حقیقی می باشد. همچنین سرمایه شرکت سه میلیارد و سیصد میلیون تومان است.

قند ثابت:

شرکت کارخانه های تولیدی و صنعتی ثابت خراسان در تاریخ 20 مرداد 1336 تاسیس و در مشهد به ثبت رسید و سپس مرکز شرکت به تهران منتقل شد. پس از تبدیل شرکت به سهامی عام در سال 1354 به عضویت سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.

کارخانه شرکت در فریمان و 75 کیلومتری مشهد می باشد.

سهامداران شرکت عبارتند از: شرکت داده پردازان جهان گستر تالش 13%، شرکت تجهیزات پزشکی مهرگان تامین پارس 11.26%، موسسه خیریه بیت الرضا 2.78%، شرکت نکاپلاستیک 1.4%، و 4% آن متعلق به 2 شخص حقیقی می باشد. همچنین سرمایه شرکت 10 میلیارد تومان می باشد.

 
 

در سال مالی کارخانجات قند و شکر چند نکته مشخص میشود که در زیر بدان میپردازیم.

مجمع:

 

به گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت که به منظور تصمیم گیری درخصوص مسائل مهم شرکت برگزار می شود، مجمـع گفته می شود. سهامداران شرکت، متناسب با میزان سهم خود، در مجامع حق رأی دارنـد. هیئت مدیره شرکت موظف است حداقل 10 روز قبل از برگزاری مجمع، آگهی برگزاری مجمع را در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده است، منتشر کند تا سهامداران از این موضوع مطلع شوند. مجامع شرکت ها به دو دستـه تقسیم می شوند:

1- مجمع عادی سالیانه 2- مجمع فوق العاده

1- مجمع عادی سالیانه

هیئت مدیره شرکت موظف است هر سال یک بار، سهامداران شرکت را دعوت کرده و گزارش عملکرد سالیانه خود را به سهامداران ارائه نماید. به این گردهمایی، مجمع عمومی سالیانه گفته می شود. در مجمع عمومی سالیانه، همچنین درخصوص موارد مهمی مانند میزان سود تقسیمی به سهامداران و انتخاب اعضای هیئت مدیره، رأی گیری می شود.

2- مجمع فوق العاده

بجز مجمع سالیانـه، هر مجمع دیگری که توسط شرکت برگزار شود، مجمع فوق العاده نام دارد. در مجامع فوق العاده عمدتا درخصوص مواردی مانند افزایش سرمایه شرکت، تغییر نشانی و نام شرکت و... تصمیم گیری می شود.

صورت سود و زیان

یکی از مهمترین معیـارها برای انتخاب سهام یک شرکت، میزان سودآوری آن شرکت است. طبیعتا هر اندازه میزان سودآوری یک شرکت در مقایسه با قیمت سهام آن شرکت در بورس، بیشتر باشد، می تواند یکی از نشانه های ارزنده بودن سهم باشد. اما چگونه می شود از میزان سودآوری یک شرکت مطلع شد؟ صورت سود و زیان، بخوبی بیانگر میزان سود یک شرکت در پایان سال مالی است. شرکت ها موظفند در پایان سال مالی، صورت سود و زیان خود را منتشر و از این طریق، میزان سودآوری خود را به سهامداران اطلاع دهند. در صورت سود و زیان، مواردی مانند میزان فروش شرکت ها، میزان هزینه های آنها و سایر اطلاعات با اهمیت مربوط به عملکرد شرکت قابل مشاهده است. سهامداران برای مشاهده صورت سود و زیان شرکت ها، می توانند به پایگاه اینترنتی www.codal.ir (خوانده شود کدال نقطه آی آر) مراجعه کنند.سهامداران و علاقمندان به سرمایه گذاری در شرکتهای قندی بورس میتوانند این اطلاعات را از طریق همین سایت و در صفحه مربوط به کارخانه شکر مورد نظر نیز پیدا کنند.

در ضمن در صفحه مربوط به یک کارخانه شکر امکان تبادل نظر و پاسخگویی به پرسشهای مربوط به سهام کارخانه تولید شکر مورد نظر نیز میباشد.

ترازنامه:

در بیان عوامل تعیین کننده در قیمت سهام، توضیح دادیم که سرمایه گذاران باید علاوه بر سودآوری شرکت، به میزان دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت نیز توجه داشته باشند. طبیعتا برای یک سرمایه گذار مهم است که بداند شرکتی که قصد دارد در آن سرمایه‌گذاری کند، چه میزان دارایی، اعم از پول نقد، ملک، ماشین‌آلات و... دارد. میزان بدهی‌ها و تعهدات شرکت به بانک‌ها، تأمین‌کنندگان مواد اولیه و... چقدر است؟ و در مجموع‌، آنچه که به عنوان سرمایه سهامداران شرکت یا اصطلاحا، حقوق صاحبان سهام، پس از کسر بدهی‌های شرکت از دارایی‌های آن باقی می‌ماند، چقدر است؟ همه این اطلاعات، از طریق مطالعه ترازنامه شرکت قابل مشاهده است. در واقع، ترازنامه که همانند صورت سود و زیان، در پایان دوره مالی شرکت برای اطلاع سهامداران منتشر می‌شود، همانند یک تصویر واضح و شفاف، وضعیت شرکت را ازنظر میزان دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاران برای مشاهده ترازنامه شرکت‌ها نیز همانند صورت سود و زیان، می‌توانند به پایگاه اینترنتی www.codal.ir مراجعه کنند.ترازنامه مربوط به شرکتهای قندی و شکر فعال در بورس را میتوانید در این وبسایت نیز مشاهده نمایید.

سود هر سهم (EPS)

 

همانطور که گفته شد تاریخ پایان سال مالی هر شرکت و در مورد بحث ما در پایان سال مالی کارخانجات قند و شکر مواردی اعلام میگردد که مستقیما در شناخت ارزش آن سهم تاثیر گذار است و این مساله به هیچ عنوان مختص کارخانجات شکر فعال در بورس نمیباشد بلکه اولا برای تمام شرکتها ی فعال در بورس هایز اهمیت است و ثانیا در بحث سرمایه گذاری در بازار شکر و کارخانجات تولید شکر فعال که هنوز به بورس وارد نشده اند مانند کشت و صنعت جوین نیز دارای اهمیت است.

اگر کل سودی را که شرکت در پایان سال مالی خود، بدست می آورد، بر تعداد سهام منتشر شده توسط شرکت تقسیم کنیم، عدد حاصل بیانگر سود هر سهم است. برای مثال، اگر براساس اطلاعات مندرج در صورت سود و زیان، کل سود خالص شرکت در پایان سال مالی 500 میلیون تومان و تعداد سهام شرکت هم یک میلیون سهم باشد، سود هر سهم 500 تومان خواهد بود:

500=1000000 ÷ 500000000

سود تقسیمی هر سهم(DPS)

شرکت ها، لزوما همه سودی را که در پایان سال مالی بدست می آورند، بین سهامداران توزیع نمی کنند و بخشی از آن را برای اجرای برنامه های توسعه ای شرکت، نگه می دارند.سهامداران و سرمایه گذاران کارخانجات شکر با دیدگاههای متفاوتی وارد این سرمایه گذاری میشوند.این سایت تلاش میکند با تشریح نحوه سود تقسیمی هر سهم در کارخانجات شکر مختلف مسیر سرمایه گذاران را برای انتخاب سهام کارخانه شکر مورد نظر روشن نماید،به هر ترتیب میزان سودی که به ازای هر سهـم، بین سهامداران توزیع می شود، سود تقسیمی هر سهم یا اصطلاحا DPS می گویند. اگر در مثال قبل، شرکت به ازای هر سهم، 300 تومان از 500 تومان سود را توزیع کند، DPS شرکت 300 تومان خواهد بود. تصمیم گیری درخصوص میزان تقسیم سود، در مجمع عادی سالیانه و با رأی گیری از سهامداران انجام می شود. پس از تصویب مبلغ سود تقسیمی، شرکت موظف است حداکثر ظرف مدت 8 ماه، این مبلغ را به سهامداران بپردازد. البته معمولا شرکت ها سود سهامداران خرد را زودتر از این موعد، پرداخت می کنند. منظور از سهامداران خرد، سهامدارانی است که در مقایسه با سهمداران عمده، تعداد کمی از سهام شرکت را در اختیار دارند. سود تقسیمی هر سهم، به افرادی تعلق می گیرد که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهام آن شرکت را در اختیار داشته باشنـد. لازم به ذکر است که شرکت‌ها، سیاست‌های متفاوتی درخصوص تقسیم سود دارند، برخی ترجیح می‌دهند بیشتر سود سهام را بین سهامداران تقسیم کنند، اما برخی دیگر درصد کمی از سود را تقسیم کرده و بخش عمده آن را به تأمین نقدینگی مورد نیاز برای انجام طرح‌های توسعه‌ای، اختصاص می‌دهند. سرمایه‌گذاران باید هنگام انتخاب سهام، به سیاست شرکت در توزیع سود توجه داشته باشند، برای مثال، افرادی که دریافت سود مستمر برای آنها مطلوبیت دارد، ترجیح می‌دهند سهام شرکت‌هایی را بخرند که سود تقسیمی آنها بیشتر است، اما افرادی که دید بلندمدت‌تری دارند، بیشتر به سراغ شرکت‌هایی می‌روند که بجای درصد تقسیم سود زیاد‌، بخش عمده سود سالیانه را صرف توسعه فعالیت‌های شرکت می‌کنند.

پیش بینی سود

شرکت ها معمولا در پایان هر سال مالی، بودجه سال آینده خود را منتشر میکنند. یکی از مهمترین اطلاعات مندرج در بودجه شرکت ها، پیش بینی مقدار سود هر سهم آنان است، به عنوان مثال، شرکت الف در پایان سال 1391 پیش بینی می کند که در پایان سال مالی 1392، به ازای هر سهم، 100 تومان سود بدست آورد. این پیش بینی برای سرمایه گذاران حائز اهمیت است، زیرا می تواند چشم انداز شرکت را حداقل برای یک سال آینده، مشخص نماید.

تعدیل سود:

شرکت های پذیرفته شده در بورس موظفند بصورت مستمر و در دوره های سه ماهه (کنترل شود)، عملکرد واقعی خود را بررسی کرده و ضمن مقایسه عملکرد واقعی با بودجه پیش بینی شده، پیش بینی جدید خود از میزان سودآوری شرکت را براساس عملکرد واقعی به بازار منعکس کنند. یکی از وظایف دپارتمان سرمایه گذاری این سایت بررسی مداوم تعدیل سود در کارخانجات شکر است ،برای یک سرمایه گذار در بازار تولید شکر و تولید قند با توجه به حوادث احتمالی تاثیر گذار در قیمت شکر آگاهی از تعدیل سود میتواند مفید باشد.در تعریف تعدیل سود به عنوان مثال، شرکت الف پیش بینی کرده است که در پایان سال مالی 1392، 100 تومان سود به ازای هر سهم بدست آورد. اما پس از گذشت سه ماه از فعالیت شرکت و با بررسی عملکرد این سه ماه، پیش بینی خود را تغییر داده و از 100 تومان به 110 تومان افزایش می دهد. همین شرکت ممکن است پس از بررسی عملکرد شش ماهه خود، به این نتیجه برسد که سود 110 تومانی قابل تحقق نیست و پیش بینی سود شرکت، باید به 95 تومان کاهش یابد. تغییرات اینچنینی در سود پیش بینی شده را اصطلاحا تعدیل سود می گویند. سرمایه گذاران بایستی همواره در تصمیم گیری های خود، به تعدیل سود سهام توجه داشته باشند.

درصد تحقق سود:

حال که در مورد پیش بینی سود صحبت کردیم بایستی کارخانجات شکر ی را که سود اعلامی آنها با سود واقعی برابر بوده یا نزدیک به سود واقعی بوده را شناسایی نماییم .شرکت الف را درنظر بگیرید. این شرکت در ابتدای سال 92 پیش بینی کرده بود که در پایان سال، 100 تومان سود به ازای هر سهم بدست آورد. اگر در پایان سال، میزان سود تحقق یافته این شرکت به ازای هر سهم، 95 تومان باشد، به این معناست که شرکت الف توانسته است 95 درصد سود پیش بینی شده خود را محقق کند.این درصد صحیح بودن سود را درصد تحقق سود میگویند. هر اندازه درصد تحقق سود یک شرکت بالاتر باشد، نشان دهنده پیش بینی دقیق تر و عملکرد بهتر آن شرکت خواهد بود.

صف خرید و صف فروش:

 

وقتی حجم تقاضا برای یک سهم در بورس، از حجم عرضه آن سهم بیشتر باشد، برای آن سهم صف خرید تشکیل می شود. تشکیل صف خرید برای یک سهم نشان دهنده اقبال سرمایه گذاران به آن سهم است.

در نقطه مقابل، وقتی حجم عرضـه یک سهم در بورس، بیشتر از حجم تقاضا برای آن سهم باشد، برای سهم مذکور صف فروش شکل می گیرد. تشکیل صف فروش برای یک سهم، می تواند حاکی از بی رغبتی سرمایه گذاران به آن سهـم است.

البته ذکر این نکته ضروری است که هر اندازه میزان نقدشوندگی در یک بورس بیشتر باشد، از حجم صف‌هی خرید و فروش سهام در آن بورس کاسته خواهد شد، زیرا در همه شرایط اعم از افزایش و کاهش قیمت سهام، همواره متقاضی برای سهام وجـود دارد و این، یعنی روان‌بودن فرایند معاملات در بورس و قابلیت نقدشوندگی بالا. در بورس ایران نیز در سال های اخیر، میزان نقدشوندگی بازار افزایش و از حجم صف‌های خرید و فروش، تا حد زیـادی کاسته شده است.

نکته‌ جالب و البته مهم درباره صف‌ خرید و فروش این است که باتوجه به تأثیر لحظه‌ای و بسیار سریع اطلاعات بر میزان عرضه و تقاضای سهام در بورس، معمولا بلافاصله پس از انتشار یک اطلاعات حائز اهمیت درخصوص سهام، صف خرید یا فروش برای آن سهم تشکیل می‌شود، بنابراین سرعت عمل سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری برای خرید و فروش یک سهم در موفقیت آنها برای سرمایه‌گذاری بسیار حائز اهمیت است. برای مثال، انتشار خبری درخصوص آزادسازی نرخ شکر،یا ممنوعیت واردات شکر خام می‌تواند موجب انتظار سرمایه‌گذاران برای افراد درآمد و سودآوری شرکت‌های قندی و در نتیجه، افزایش تقاضای آنها برای خرید سهام شود و همین امر، در فاصله کوتاهی، تشکیل صف خرید و افزایش قیمت سهام شرکت‌های قندیرا بدنبال خواهد داشت، بنابراین سرمایه گذارانی که زودتر از دیگران برای خرید این سهم اقدام کنند، طبیعتا بیشتر از دیگران سود بدست خواهند آورد.

تازه ترین اخبار تاثیر گذار در قیمت سهام شرکتهای قندی یا همان کارخانجات تولید شکر را از همین سایت دنبال کنید.

قیمت پایانی سهم:

 

قیمت پایانـی سهام یک شرکت، در واقع میانگین قیمت‌هایی است که آن سهم در طول روز، براساس آن قیمت‌ها مورد داد و ستد قرار گرفته است. البته سامانه معاملاتی بورس پس از محاسبه میانگین قیمت سهم در طول روز، بصورت خودکار بررسی می‌کند که آیا میزان معاملات سهم نیز به اندازه حجم مبنا بوده است یا خیر؟ طبیعتا اگر حجم معاملات سهم حداقل به اندازه حجم مبنا بوده باشد، میانگین محاسبه شده، به عنوان قیمت پایانی سهم در سامانه معاملات ثبت خواهد شد، اما اگر حجم معاملات سهم از حجم مبنا کمتر باشد، به همان نسبت از میزان افزایش یا کاهش قیمت سهم هم کاسته شده و قیمت پایانی، بر این اساس محاسبه و در سامانه معاملات ثبت می‌شود.

به عنوان مثال، فرض کنید قیمت سهم الف در ابتدای روز شنبه، 500 تومان و میانگین قیمت معاملات این سهم در طول روز شنبه نیز515 تومان باشد. بنابراین، میانگین قیمت سهم در پایان روز شنبه، در مقایسه با ابتدای روز،15 تومان، یعنی 3 درصد رشد داشته است. حال اگر تعداد سهام معامله شده شده شرکت الف در طول روز شنبه، برابر با حجم مبنا باشد، قیمت پایانی سهم در روز شنبه، همان515 تومان خواهد بود، اما اگر تعداد سهام معامله شده شرکت الف، تنها معادل نصف حجم مبنای تعیین شده برای این سهم باشد، طبیعتا میزان افزایش سهم نیز از 15 تومان، به 7/5 تومان کاهش یافته و قیمت پایانی سهم در روز شنبه،507/5 تومان تعیین خواهد شد. لازم به ذکر است که قیمت پایانی سهم در یک روز، به عنوان قیمت پایه آن سهم در ابتدای روز بعد، در سامانه معاملات بورس درنظر گرفته می‌شود.

 


کارخانجات تولید شکر که سال مالی آنها منتهی به پایان سال میباشد.
قند اصفهان(قصفها):

موضوع فعالیت اصلی شرکت تولید قند ، شکر ، تفاله خشک ، تفاله تر ، تفاله پرسی و ملاس بوده است.نوع فعالیت در شرکت به صورت فصلی می باشد بدین صورت که 6 ماه اول سال زمان تعمیرات و 6 ماه دوم سال زمان بهره برداری از چغندر قند می باشد.

ظرفیت اسمی تولید و تصفیه کارمزدی شکر در مجموع 164 هزار تن می باشد که طبق پیش بینی شرکت توان استفاده از 85 درصد از ظرفیت تولید را  خواهد داشت .
از کل حجم ریالی فروش پیش بینی شده شرکت معادل 91 درصد مربوط به فروش شکر می باشد .
 

قند شیروان (قشیر):

ظرفیت اسمی تولید شکر شرکت، 158 هزار تن در سال می باشد که طبق پیش بینی شرکت توان استفاده از تنها 42 درصد از ظرفیت تولید را در سال 93 خواهد داشت .(شرکت در کمتر از 50 درصد ظرفیت اسمی در حال تولید می باشد )

از کل حجم ریالی فروش پیش بینی شده شرکت 94 درصد مربوط به فروش شکر می باشد . 

قند قزوین:

ظرفیت اسمی تولید شرکت و تصفیه کارمزدی شکر در مجموع 121 هزار تن می باشد که طبق پیش بینی شرکت توان استفاده از 55 درصد از ظرفیت تولید را خواهد داشت .

از کل حجمریالی فروش پیش بینی شده شرکت 87 درصد مربوط به فروش شکر می باشد 
 
قند پیرانشهر(قپیرا):

ظرفیت اسمی تولید شکر شرکت 45 هزار تن و ظرفیت تصفیه کارمزدی شکر 70 هزار تن درسال ( در مجموع 121 هزار تن ) می باشد که طبق پیش بینی شرکت 46.2 هزار تن شکر تولید خواهد کرد و 15 هزار تن شکر به صورت کارمزدی در سال 94 تصفیه خواهد کرد .

از کل حجم ریالی فروش پیش بینی شده شرکت 96 درصد مربوط به فروش شکر می باشد
 
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر کارخانه به صفحه اختصاصی همان کارخانه تولید شکر و قند مراجعه فرمایید.