شکر کارخانه قند خوزستان پس از 13 سال تعطیلی به بازار می‌آید

08 آبان 1395


طبق تعهد و اعلام مجری طرح بازسازی و نوسازی کارخانه قند شوش، آذرماه امسال کار تصفیه شکر در این کارخانه آغاز و نخستین محموله چغندر قند کشاورزان نیز اردیبهشت ماه 96 خریداری می‌شود.
به گزارش ایرنا؛ کارخانه قند شمال خوزستان به‌عنوان یکی از کارخانه‌های بزرگ تولید شکر کشور پس از واگذاری به بخش خصوصی از سال 82 تعطیل شد. تعطیلی این کارخانه بزرگ تولید شکر در شوش علاوه بر تشدید بیکاری در شمال خوزستان، موجب توقف کشت محصول چغندرقند در استان برای بیش از یک دهه شده بود. «رضا نجاتی»، فرماندار شوش در جریان بازدید «رجبعلی صادقی»، مشاور وزیر صنعت، معدن وتجارت از روند بازسازی این کارخانه افزود: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، دولت اهتمام ویژه‌ای برای راه‌اندازی دوباره کارخانه قند شمال خوزستان دارد. وی با اشاره به تعطیلی 13ساله این کارخانه گفت: با وجود شرایط سخت اقتصادی، دولت تاکنون 200 میلیارد ریال برای بازسازی دوباره کارخانه قند شوش اختصاص داده است. با راه‌اندازی این کارخانه،  توسعه کشاورزی و همچنین ایجاد اشتغال پایدار در شهرستان شوش فراهم خواهد شد. مشاور وزیر صنعت، معدن وتجارت نیز در این بازدید گفت: بر اساس قانون حمایت از صنایع، شرکت قند شوش در جهت بازسازی و نوسازی دوباره، در اختیار هیأت حمایت از صنایع ایران قرار گرفته است.
مدیر اجرایی این کار هم که مسئولیت بازسازی را برعهده دارد، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است. صادقی گفت: در طول مدت بازسازی این کارخانه از محل هدفمندی یارانه‌ها، تاکنون 200 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته؛ ضمن اینکه برای بازسازی کامل این کارخانه در مراحل بعدی نیز اعتبارات بیشتری تأمین خواهد شد. وی، پیشرفت روند بازسازی را خوب ارزیابی  و اظهار کرد: امیدواریم با حمایت وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار خوزستان، فرماندار شهرستان شوش، ریاست دادگستری و سایر مسئولان با تأمین منابع مالی، این کارخانه بر اساس برنامه زمان‌بندی شده راه‌اندازی شود. با راه‌اندازی کارخانه قند شوش بیش از 20 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شمال خوزستان به زیر کشت چغندر قند خواهد رفت که اشتغال افراد زیادی رابه صورت مستقیم و غیرمستقیم به‌ دنبال دارد و تأثیر اقتصادی زیادی برجای خواهد گذاشت.
با راه‌اندازی دوباره این کارخانه 700 فرصت شغلی به صورت مستقیم و بیش از یک هزار فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم در منطقه ایجاد و بار دیگر کشت چغندر قند در شمال استان رونق خواهد گرفت.

 

منبع: http://iran-newspaper.com/newspaper/page/6344/19/155929/0*
*
شماره تماس
ثبت پرسش،پیشنهاد یا درخواست خرید
*